Franc Fortuna
novinar urednik pri ČZD Kmečki glas
Raznolikost del in zadolžitev, ki jih je opravljal in prevzemal v preteklosti, ter raznovrstnost ljudi, s katerimi se je ob tem srečeval, mu omogočajo, da o obravnavanih temah kar najbolje razpravlja, raziskuje in poroča, včasih tudi odmevno. Najbrž k temu pripomore tudi njegova natančnost pri obravnavanju tem, ki so mu jo privzgojili na majhni suhokranjski kmetiji, kjer je preživel čas do sredine osnovne šole in kjer se je v tistih 60 letih prejšnjega stoletja kmetovalo ‘ročno’ in s konjsko vprego, gozdarilo pa s sekiro in žago amerikanko, pozimi ročno tesalo ‘švelerje’ (železniške pragove),… Takrat se je seznanil tudi s Kmečkim glasom, kjer je zaposlen od aprila 2008. Trenutno pokriva gozdarske in lesarske teme ter ureja tri strani rubrike Iz naših krajev z okoli 20 dopisniki. V preteklosti se je ukvarjal tudi s čebelarsko tematiko in če je treba, se zaradi majhnega kolektiva katere koli teme loti s popolnoma enako zavzetostjo in natančnostjo kot svoje osnovne teme.
K temu ga ne žene le poznavanje Kmečkega glasa že od malih nog, ampak preteklo delo, predvsem v medijih. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je kot maturant in z nedokončanim študijem elektrotehnike delal na področju elektroakustike in od leta 1985 do 1991 kot vodja tehnične službe regionalne radijske postaje Radio Glas Ljubljane. Leta 1991 se je odločil za podjetniško pot z ustanovitvijo lastnega podjetja za produkcijo in distribucijo medijskih sporočil (tiskanih in avdiovizualnih) ter svetovanje in montažo profesionalne, studijske, avdio opreme. Po letu dni delovanja je družba ustanovila tudi radijski program Sejemski radio (oddajanje v času sejemskega dogajanja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani), ki je prerasel v radijski program Poslovni val, katerega odgovorni urednik je bil 10 let. Ob tem je odigral pionirsko vlogo zasebne radiodifuzije in zasebnega ustvarjanja radijskih programov v Sloveniji. Leta 2001 je uspešno prodal svoje podjetje, nekaj časa svetoval radijskim postajam in snemalnim studiem, nato pa se zaposlil v ČZD Kmečki glas.
V 14 letnem obdobju dela kot novinar in komentator s področja gozdarstva in lesarstva pa je bil s svojimi prispevki in poznavanjem posameznih področij mnogokrat tudi med pobudniki sprememb. Tudi med tistimi pobudniki, ki so pred desetletjem ugotovili, da slovenski primarni predelovalci lesa potrebujejo močno organizacijo, ki bo zastopala njihove skupne interese.